YAYINLAR

Siber İstihbarat Sanal ve Dijital Casusluğun Anatomisi

Muhteşem yetenekteki uydular, gizlilik dereceli bilgisayar programları, insansı makineler, kaçılamayan ve kaçınılamayan bir sanal dünya... Heyecanlı bir film gibi önümüze her fırsatta sürülen bu dijital dünyanın siluetini sezebiliyoruz henüz. Oysa dünyanın her yerinde milyarlarca dolar akıtılıyor bu "masa üstü"savaşa. Üstelik tek bir amaç adına. Bilgi ve daha çok kritik bilgi için.

Siber istihbarat savaşı bugün geldiği noktayla kavranılması oldukça emek gerektiren bir süreç geçiriyor. Dijital casusluğun anatomisini çıkarabilmek adına yaşanmış ve yakalanmış örnekleri sergilemek gerekiyor. Nasıl yapıldığı, nasıl geliştirildiği, nasıl kullanıldığı, kimlerin kullandığı hatta hedefleri ve evrime zorlayan sonuçları bu kitabın konusudur.

Çapı ve derinliği hesaplandığında elinizdeki örnek gibi daha bir çoğunu hak eden bu alan ülkemizde hemen hemen ilk kez ele alınıyor. Söz sahibi olma arzusunu taşıyan her ülke ayrı bir önem vermektedir bu özel alana. Çalışmamızda küresel örneklerle desteklenen "Siber İstihbarat"ın; elektronik ve teknik casusluğun perde arkasındaki yüzünü bilimsel notlarla aydınlatacağı inancı bu kitabın amacıdır.

Nedret Ersanel