YÖNETİM KURULU

Musa Serdar ÇELEBİ
Musa Serdar ÇELEBİ

Yönetim Kurulu Başkanı

1952 yılında Hatay Dörtyol’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi mezunudur. 1972 yılında MHP Şişli Gençlik Kolu Başkanlığı görevini üstlendi.

Ekim 1976’da askerlik görevini tamamladı. 1977 yılı başında Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğünde çalışmaya başladı. 1977 yılı sonunda Gümrük ve Tekel Bakanlığında görev aldı.

 

1978 yılında, Avrupa Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu kuruluş çalışmalarında bulunmak üzere Almanya’ya gitti. Avrupa’daki Türk derneklerini bir araya getirerek “milli kimlik sahibi, güçlü bir Türk toplumu” oluşturmayı hedefleyen Türk Federasyonu’nun 1 Şubat 1979 yılında yapılan 1. Olağan Kongresinde genel başkan seçildi.

 

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında Cuntanın Savcısı Nurettin Soyer’in hazırladığı “MHP ve Ülkücü Kuruluşlar” iddianamesinde, “12 Eylül’den sonra yurtdışına kaçarak Avrupa’da Türk Devleti aleyhine faaliyet göstermek” şeklindeki tutarsız iddiayla idam talebi ile yargılanması istendi. Aynı dönemde, mahkeme kararıyla yanlış olduğu kesinleşen; “2 Kasım 1982 de Papa suikast girişiminde M. Ali Ağca’ya yardımcı olduğu” iddiası üzerine Frankfurt’da göz altına alındı ve Roma’da yargılandı. Mayıs 1986’da bu suçlamadan beraat etti. Roma’da tutuklu olarak yargılandığı sırada “yurda dön” çağrısına uymadığı gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarıldı.

 

Ekim 1987’de arkadaşları ile birlikte Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği (ATİB)’i kurdu. Avrupa Türklerinin geleceğine odaklı çalışmalarla 2000 yılına kadar görev başında kaldı.

Türk Dernekleri Federasyonu ve ATİB’deki görevleri sırasında Balkanlardaki Türk ve diğer Müslüman topluluklarla yakın ilişkilere önem verdi. 1990 yılında Sovyetlerin dağılmasından sonra Türk Cumhuriyetlerindeki ve Rusya Federasyonundaki Türk Topluluklarının öncüleri, yazarları, sanatçıları ve iş insanlarıyla, Avrupa’da çok sayıda ortak etkinlik düzenledi.

 

2012-2018 yılları arasında İstanbul’da faaliyet gösteren Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD)’in başkanlığını üstlendi. UKİD öncülüğünde tüm Balkan ülkelerinde kardeş kuruluşlarla birlikte; çok dinli, çok dilli ve çok kültürlü coğrafyalarda barış içinde birlikte yaşama ruhunun ve felsefesinin mimarı SARI SALTIK GAZİ VELİ adı altında buluşmalar tertip etti, bu coğrafyada ortak kader ve ortak gelecek anlayışının güçlenmesine katkı sundu.

2013 yılında UKİD çalışmaları kapsamında Balkan Romanları Birliği (BAROM)’un kurulmasına öncülük etti.

2013- 2015 yılları arasında Ekopolitik adlı kuruluş tarafından başlatılan “Türkiye’nin Büyük Çatısı” adlı projede yer aldı. Türklerle Kürtlerin ortak geçmiş ve geleceğinin, bütün sorunları çözecek güçte olduğu tezini, kamuoyu ile paylaştı.

 

Avrasya Bir Vakfı mütevelli heyet üyesidir. Aralık 2021 tarihi itibarıyla ASAM’ın başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

Şaban GÜLBAHAR
Şaban GÜLBAHAR

Kurucu Başkan/ Yönetim Kurulu Üyesi

1949'da Erzincan'ın Ilıç ilçesine bağlı Boyalık Köyü'nde dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimini Ailesiyle birlikte taşındıkları İstanbul’da tamamladı.

 

Basın yayın dünyasında kariyerine başladı. Hayat Mecmuası'nda çalıştı. Haber, röportaj, araştırma ve makaleleriyle Bizim Anadolu, Hergün ve Ortadoğu gazetelerinde uzun yıllar görev yaptı.

 

Avrupa Asya Türk Ekonomik Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (AVRASYA BİR VAKFI) kurucularındandır. Bir süre Yeşilay Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.

 

Kurucu üyesi olduğu Avrasya Bir Vakfı Genel Başkanlığı’na devam etmektedir.

Sanayicilikle iştigal eden Gülbahar, dört çocuk babasıdır.

Abdullah KILIÇ
Abdullah KILIÇ

Yönetim Kurulu Üyesi

1950 yılında Erzurum’da doğdu. Liseyi Karabük’te bitirdi. 1975 yılında Bursa İktisadi Ticari İlimler Akademisi İktisat bölümünden mezun oldu. 1975 yılında Karabük Çelik Sanayi İşçileri Sendikasında mali müşavir yardımcısı olarak göreve başladı. 1976 yılında mali müşavir olarak tayin edildi.

1977 yılında Bakan Gün SAZAK döneminde “kontrolör” görevine atandı. Bu görevden 1978’de istifa etti. MHP ve bağlı kuruluşlarda eğitimci olarak çalışacak guruba dahil oldu.

1978 yılında askere alındı. 1980 Mayıs’ında terhis oldu. 12 Eylül 1980 ihtilalinde “MHP ve Yan Kuruluşları Ana Davası”nda yargılandı, beraat etti.

Ticaretle uğraştı, önemli kuruluşlarda yöneticilik görevleri üstlendi. 2005-2011 yılları arasında Avrasya Bir Vakfı Merkezinde Genel Müdürlük yetkisiyle görev yaptı. Halen bu vakfın mali sekreteri ve ASAM Yönetim Kurulu üyesidir.

Belirli zaman aralıklarında şirketler için reorganizasyon ve danışmanlık görevleri yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Bülent GÜVEN
Bülent GÜVEN

Yönetim Kurulu Üyesi

Erzurum’un Şenkaya ilçesinde 1970’te doğdu. 1977’de ailesiyle birlikte Almanya’nın Hamburg kentine göç etti. Hamburg’ta eğitim hayatına başladı. İlk ve orta öğretiminin bir kısmını ailesinin tercihiyle Türkiye’de okudu. Lise eğitimini ise Almanya’da tamamladı. Lisans ve yüksek lisans diplomalarını Hamburg Üniversitesinde ‘ekonomi, siyaset bilimi, sosyoloji’ alanlarında öğrenim görerek aldı. Doktora çalışmalarını ise yine Almanya’nın köklü üniversitelerinden Tübingen / Leibzig Üniversitesitelerinde sürdürdü. Bir süre ABD’nin başkenti Washington D.C.’de  yaşadı, dil eğitimi aldı ve araştırmalar yaptı.

İş yaşamı boyunca, uluslararası şirketler ve kurumlara danışmanlık hizmeti veren çeşitli şirketlerde görev aldı ve Hamburg’ta danışmanlık şirketi Modus Factum’u kurdu. Bu şirkette havacılık, otomobil, gıda, telekomünikasyon enerji gibi alanlarda uluslararası şirket ve kurumlara danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

İçinde yetiştiği topluma karşı çocukluğundan itibaren güçlü bir sorumluluk duyan Güven, Almanya’da sivil toplum çalışmalarında aktif biçimde yer aldı. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan iki yıl sonra 1997’de Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) üye oldu. SPD bünyesindeki belde, ilçe ve il yönetimlerinde görev yaptı. Aynı parti içindeki Türk Alman Forumu’nu kurdu ve uzun bir dönem bu forumun başkanlığını üstlendi. 2005 Almanya Genel Seçimlerinde, dönemin Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder’in göçmenlere yönelik geliştirdiği pozitif seçim kampanyasında aktif rol aldı ve Hamburg eyaletinden SPD adına Almanya Federal Parlamentosu’na çok genç yaşta aday olma şansı elde etti.

Sonraki dönemde ise Avrupa’daki Türk toplumunun haklarını savunması ve daha örgütlü biçimde hareket etmesi için çalışmaya devam etti. Hak koruyuculuğu ve savunuculuğu amacıyla kurulan Uluslararası Demokratlar Birliği’nde 2016’dan 2021 yılına kadar MKYK üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü.

Bülent Güven gerek Almanya’da gerekse Türkiye’de özellikle Türk-Alman ilişkilerine dair görüşlerini çeşitli medya mecralarında aktif olarak dile getiriyor. TV kanallarına konuşmacı olarak katılıyor, Türkiye ve Almanya’daki gazetelerle dergilere röportajlar veriyor, makaleler yazıyor, bilimsel makaleleri farklı mecralarda yayınlanıyor.

Dr. Eray GÜÇLÜER
Dr. Eray GÜÇLÜER

Yönetim Kurulu Üyesi

1968 yılında Hatay’ın İskenderun ilçesinde doğdu. 1985 yılında İskenderun Lisesini bitirdi. Jandarma Subayı olarak 1989 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldu. Askeri kariyerinde sırasıyla 1990 Piyade Okulu, 1991 Jandarma Subay Okulu, 2001 Kara Harp Akademisi, 2003 Silahlı Kuvvetler Akademisi mezuniyetleriyle birlikte Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çeşitli kıta komutanlığı ve kurum amirliği görevlerini yerine getirdi.

 

Askeri kariyerinin yanında 2001 yılında Ankara Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde “Kriminoloji” konusunda yüksek lisans yaptı. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünde “Terör” konusunda doktorasını tamamladı. 2014 yılında Kurmay Albay olarak emekli oldu. Halen İstanbul Altınbaş Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Milli Savunma Üniversitesi’nde strateji ve güvenlik konularında ders vermektedir.

Halide İNCEKARA
Halide İNCEKARA

Yönetim Kurulu Üyesi

18 Eylül 1959'da Antalya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede uluslararası işletmecilik alanında tamamladı. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. Gazete ve dergi köşe yazarlığı, TV'de program danışmanlığı yaptı. Gençlik, çocuk, kadın-aile ile ilgili dernek ve vakıf kuruculuğu ile yöneticilikleri görevlerini üstlendi.

1999 yılında İstanbul Küçükçekmece'den İl Genel Meclis Üyeliğine seçildi. 22 ve 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Avrupa Konseyi ve BAB üyeliklerinde bulundu. Çocuk Hakları İzleme Komitesinin kurucuları arasında yer aldı. 22. Dönemde çocuklarda ve gençlerde artan şiddet eğilimi ile 23. Dönemde kayıp çocukların sorunlarının araştırılması ve gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonlarının Başkanlığını yaptı. 23 ve 24. Dönemde Türkiye-AB KPK Üyesi oldu.

Evli ve üç çocuk annesidir.

İsak BAYDAROĞLU
İsak BAYDAROĞLU

Yönetim Kurulu Üyesi

20 Nisan 1971 Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. Üniversiteyi takiben siyasal iletişim stratejileri ve taktik uygulamaları üzerine uzmanlaştı. Kartepe Zirvesi, Boğaziçi Şehir Çalıştayları, Beyoğlu Sohbetleri, Tales of Turkey, Artjurnal, Evet Platformu gibi çok sayıda organizasyonun koordinatörlüğünü yaptı.

 

Türkiye’nin yakın tarihinde icra edilen pek çok siyasal ve sosyal kampanya için iletişim stratejileri geliştirdi, stratejisini geliştirdiği kampanyaları bizzat yönetti. Kültür Kenti Vakfı Mütevelli Heyeti ve PESİAD İstişare Kurulu üyesidir. İletişim ve yazılım sektörlerinde faaliyetlerine devam eden, kurucularından olduğu grup şirketlerinde profesyonel yaşamına devam etmektedir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Özer YILMAZ
Özer YILMAZ

Yönetim Kurulu Üyesi

1979 yılında Kocaeli ilinin merkez ilçesi İzmit’te hayata gelen Özer YILMAZ ilk, orta ve lise öğrenimini İzmit’te tamamladıktan sonra 1997-2003 yılları arasında Üniversite lisans ve Yüksek Lisans eğitimini İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık fakültesi, Mimarlık bölümünde gerçekleştirmiştir. Meslek hayatında, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra 2005 senesinde şuanda Yönetim Kurulu başkan yardımcısı olduğu, konusunda uluslararası bir marka olan CANAPA A.Ş.’nin kurulmasında rol oynamıştır. Sektöre bugüne kadar birçok yenilik kazandıran ve hali hazırda birden çok patent başvurusu bulunan Özer Yılmaz evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yaşar AŞÇIOĞLU
Yaşar AŞÇIOĞLU

Yönetim Kurulu Üyesi

1959 yılında Sakarya’nın Akyazı kazasında doğdu. 10 yaşında babasının inşaatçılık yaptığı İstanbul’a taşındı. Yaşını büyütüp 17 yaşında askere giden Aşçıoğlu, askerlikten sonra da baba mesleği olan müteahhitliğe babasıyla birlikte devam etti. Türkiye’de ilk rezidans ve yüksek yapı inşa eden firmalardan biri olan Aşçıoğlu Group İnşaat’ın başına geçti.

Aşçıoğlu Group İnşaat, Türkiye’de ilk defa marka ihraç eden inşaat firması ve Türkiye’nin en çok ultra lüks konut üreten firması olarak önemli başarılara ve mega projelere imza attı.

İnşaat firmasının yöneticiliğinin yanı sıra pek çok sivil toplum kuruluşunda da görev aldı. İstanbul İnşaatçılar Derneği Genel Başkanlığı, Trabzonspor Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Emniyet Dernekleri Başkanı, ayrıca TİYAD (Trabzon İşadamları Derneği) 2. Başkan Vekilliği yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk babasıdır.