HABERLER

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın: "Frekansa Büründüm, Beyin Diye Göründüm!"

23.05.2022

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın: "Frekansa Büründüm, Beyin Diye Göründüm!"

ASAM ve Avrasya Bir Vakfı’nda, Prof. Dr. İsmail Hakkı AYDIN “Frekansa Büründüm, Beyin Diye Göründüm” adlı konferansı gerçekleştirdi.


Beyin Cerrahı Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın Frekansa Büründüm, Beyin Diye Göründüm” adlı konuşmasının başında düşüncenin zaman algısına odaklanarak “Hiçbir an bir diğer anın tekrarı değildir. Yunan Filozof Heraklitos dediği gibi "Aynı nehirde iki defa yıkanılmaz.” Zaman bir andır ve biz de oradan geçiyoruzdur. Allah ilk olarak matematiği yarattı, sonra zamanı ve en son da maddeye yarattı. O yüzden devamlı bir değişim ve dönüşüm halindeyiz.” dedi.

 

Hiçbir an tekrar edilmemektedir. Beyin de böyle çalışır. Biyolojik olarak bir saniye önceki biz, biz olmadığımız gibi, beynimiz ve düşüncelerimiz de böyle çalışır diyen Aydın; “Allah Kur’an-ı Kerim’de “Biz her şeyi bir ölçüyle yarattı” demiştir. Matematik üzerine yaratılan bir kâinattan söz ediyoruz. Ancak zaman izafidir. Bir andır ama o da değişiyor. Bu sebeple bir an, diğerinin tekrarı olamaz.

 

“BİZ BU DÜNYAYA MUTLAKA KATKI SAĞLAMAK İÇİN GÖNDERİLDİK”

 

Kainatın da an gibi tekrar olmadığını ve her saniyeye değiştiğini vurgulayan Aydın; “Bizim de bu aleme gelişimizin gayesi katkı sağlamaktır. O halde sadece bir an varsa o an içinde katkı sağlamak zorundayız. Yokluğumuz bu alemde eksik hissedilmiyorsa varlığınız bu aleminde sırrında yoktur. Bu sebeple çocuklarımızı bu aleme, bilgiye katkı sağlamak için yetiştirmek zorundayız.” dedi. Bunu sağlayabilmek için de zamanın, anın devamlı değiştiğini ve asla tekrarının gelmeyeceği bilincini öğretmek, anlatmak olduğunu dile getirdi.

 

Eski alimlerin matematikten sanata, astronomiden felsefeye kadar çok yönlü olmalarına vurgu yapan Aydın; “Katkı sağlamak, dünyada iz bırakmak için bilimi küllî ve faydacı, insanların bekasına fayda sağlamak amacıyla kullanmışlardır.” dedi.

 

“BUGÜNKÜ BİLİM HEM DİNAMİKTİR HEM DİNAMİTTİR HEM DE İNTİKAM ALIR”

 

Bilimin algoritmayı çözmek yöntemiyle uyuşturucuların algoritmasını çözüp onların matematiksel formülüyle bugün internet ağlarıyla insanlığı zehirlediğini ifade eden Aydın “Eğer gönül terbiyesi olmayan insan bilimle uğraşıyorsa çok tehlikelidir. Gönül terbiyesi olmadan yapılan bilim, bir silaha dönüşebilir.” dedi.

 

Aydın; “Bugünkü Nobel Ödülü’nün adını aldığı Nobel, Ölüm Tacı anlamına gelir ve savaşlarla başlayan ölümcül bilimin atası olmuştur.” ifade ederek ailelerin çocuklarını bilime yöneltmeden önce gönül terbiyesinden geçirmesi ve aleme katkı sağlamasında öncülük etmeleri gerektiğini dile getirdi.

 

“ALLAH’IN İNSANA VERDİĞİ EN BÜYÜK NİMET AKILDIR”

 

Akılın aslının bağ kurmak yani ilişkilendirmek olduğunu ifade eden Aydın; “Kur’an-ı Kerim’den çıkardığım 5 öğretim esası vardır: Geçmişi dikkate almak, bir ufka sahibi olmak, geçmiş ve gelecek arasında bağ kurmak, güncele çare bulmak ve sonuncusu tüm bunlar için düşünmek, akıl yürütmek, çalışmaktır. Bunlar her insan için farzdır, yeteneği ve mesleğine göre uygulanır.” dedi.