HABERLER

"GÖNÜLLÜ, GÜVENLİ VE ONURLU GERİ DÖNÜŞ ÇALIŞTAYI" YAPILDI

09.08.2022

"GÖNÜLLÜ, GÜVENLİ VE ONURLU GERİ DÖNÜŞ ÇALIŞTAYI" YAPILDI

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde; Milletlerarası İlişkiler ve Diplomasi Merkezi (MID) ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) iş birliğiyle “Gönüllü, Güvenli ve Onurlu Geri Dönüş Çalıştayı” gerçekleşti.

2 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilen “Gönüllü, Güvenli ve Onurlu Geri Dönüş Çalıştayı”;

Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Göç İdaresi Uluslararası Koruma Genel Müdürü Selami Yazıcı’nın yanı sıra akademi ve eğitim dünyasından birçok davetlinin katılımıyla Hacı Bayram Üniversitesinde gerçekleşti. Ayrıca Türkiye’de Suriyeli STK’ların temsilcileri, Suriyeli mültecilerle ilgili çalışma yapan hükümet görevlileri ve milletvekilleri, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgede yaşayan Suriyelilerin oluşturduğu meclislerin temsilcileri ve Suriyeli mülteciler üzerine araştırma yapan akademisyenler katıldılar.

 

Çalıştayda, Suriye’de yeniden yaşamın gelişmesi ve onurlu geri dönüşe yönelik; siyasi, idari, hukuki, ekonomik, uluslararası ilişkiler, iletişim, iskân, eğitim, kültür, gençlik ve sağlık boyutlarının ele alındığı eş zamanlı çoklu oturumlar düzenlendi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Türkiye’nin mülteciler için yapmış olduğu çalışmaların tüm dünyanın takdirini kazandığına ve bu çalışmaların ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

 

ASAM Başkanı Musa Serdar Çelebi ise çalıştayın önemine dikkat çekerek, “Geri dönüş, gönüllü ve onurlu olmak zorundadır. Biz mülteciliğin ne olduğunu bilen bir milletiz ve burada mecburen göç etmiş kardeşlerimizin ülkelerine geri dönmek istemeleri durumunda nasıl döneceklerini konuşmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Bu çalıştaya emek veren tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

İki ayrı oturumda gerçekleştirilen çalıştayda; 11 ayrı çalışma grubunun görüşlerinin, tespit ve tekliflerinin değerlendirilmesinin ardından sonuç bildirgesi hazırlandı.