HABERLER

Bilim Teknoloji Derneği, Bilime Hizmet Ödüllerini Açıkladı

20.06.2021

Bilim Teknoloji Derneği, Bilime Hizmet Ödüllerini Açıkladı

Bilim Teknoloji Derneği'nin “Bilime Hizmet Ödülleri” Önder Yol, Fatih Altaylı ve Orhan Bursalı’ya; Vefa Ödülleri ise Canan–Özdemir Bayraktar çifti ile THY Teknik A.Ş. eski Genel Müdürü Ahmet Karaman’a verilecek.

Elektrikli traktör üretimindeki başarılarıyla ülkemizde gelişen bilime ve tarımsal faaliyetlere kazandırdığı katkılardan dolayı Bilime Hizmet Ödülü Önder Yol’a verilecek. Televizyon programlarında bilim-teknoloji konularına en çok yer veren yayıncı olması sebebiyle Fatih Altaylı da geceden ödülle ayrılacak. Aziz Sancar ve Nobel’in Öyküsü adlı kitabı ve 50 yılı aşkın süredir bilim konulu yazılarıyla bilime destek veren Orhan Bursalı ödül alacak.

 

BAYKAR şirketinin yöneticiler olan Selçuk Bayraktar, Haluk Bayraktar ve Mehmet Bayraktar kardeşlerinin anne ve babası olan Canan ve Özdemir Bayraktar çiftine bilim zihniyetiyle çocuklarını eğitim-öğretime yönlendirmeleri sebebiyle Vefa Ödülü verilecek.

 

2021 nisan ayında Covid-19’dan hayatını kaybeden THY Teknik A.Ş. eski genel müdürü merhum Ahmet Karaman; şirketi dünyanın 7. büyük bakım şirketi haline getirdiği, ciddi şekilde kâra geçirdiği, 1 milyar 200 milyon dolar ciroya ulaştırdığı, yerli ve milli yedek parça kullanımına destek verdiği için Vefa Ödülüne layık görüldü. Ahmet Karaman'ın ödülü eşine takdim edilecek.

 

Ödüller; derneğin 24 Haziran 2021 tarihinde yapılacak genel kurulunda takdim edilecek.